Průvodce turnajem Českého poháru

Vítej mezi "profesionály"

Český pohár má za sebou již více jak třicetiletou tradici. Na turnaji si zahraješ s mistry i začátečníky. Systém turnaje zaručuje každému dostatek zápasů nejen s těmi nejlepšími, ale i se soupeři na podobné úrovni. Děkujeme za účast, přejeme hodně štěstí a hezký sportovní zážitek!

Systém turnaje

Turnaj začíná základními skupinami. Po jejich odehrání následuje hodinová přestávka na oběd a počítání výsledků.

Z každé základní skupiny postupují nejlepší do finálové skupiny A. Tu hraje 24 hráčů. Další v pořadí postupují do finálových skupin B, C, ... Počet skupin a hráčů v nich závisí na počtu účastníků turnaje.

Po skončení finálových skupin A a B následuje play-off. Ve skupině A do něj postupuje 16 hráčů, ve skupině B postupuje osmička nejlepších. Play-off se hraje na tři vítězné zápasy.

Rozpis zápasů

rozpis zápasů pro hráče Než se začne hrát, vyzvedni si lísteček s rozpisem zápasů. Najdeš na něm označení skupiny, kterou hraješ, své jméno a seznam zápasů. V seznamu je vždy uvedeno číslo kola, dále pak číslo hokeje a strana, na které máš k utkání nastoupit.

Na obrázku je to například v prvním kole 12S, tedy hráč bude hrát na stole číslo 12, na straně s hráči v barvách Švédska. Soupeřem mu v prvním kole bude Kryštof Lebl.

Kromě Švédů budeš také hrávat za Kanadu (písmeno C).

Na lísteček není nutné psát výsledky, ale mnoho hráčů to pro svůj přehled dělá (lísteček si pak mohou na památku odnést domů).

V rozpisu zápasů je také uvedena vzájemná bilance obou soupeřů (výhry – remízy – porážky). V prvním řádku je uvedena bilance z aktuální sezóny, ve druhém řádku pak celková za všechny turnaje.

Zapisování výsledků

výsledková listina K zapisování výsledků slouží oficiální výsledková listina. Každá skupina má svou vlastní. Výsledek chodí zapsat vítězové (při remíze se domluvíte). Uvede se skóre a kroužkem se pro jistotu označí výhra („plus“ pod jménem), nebo remíza („rovnítko“).

Pokud ti náhodou soupeř k zápasu nedorazil (čas má do třiceti sekund od začátku), zapiš si výhru 5:0K („K“ znamená „kontumačně“).

Nelehké začátky

Český pohár je naše nejlepší soutěž ve stolním hokeji. Každý nováček tak musí počítat s tím, že na prvním turnaji více gólů dostane než vstřelí. To je úděl nováčků, vždyť "žádný učený z nebe nespadl" platí i ve stolním hokeji.

Možná stolní hokej hraješ pravidelně, možná jsi nejlepší ze svých kamarádů. Dnes by však tvým cílem mělo být zejména naučit se něco nového od „profesionálů“. Vítězné zápasy mohou přijít později.

Sem se docela hodí vzpomínka na finálové klání z MS družstev 2001: naši reprezentanti prohráli se Švédy 22 z 25 zápasů, zbylé 3 skončily remízou. Byla to velká škola. A moc prospěšná. Tím nechceme říct, že nováček nevyhraje na prvním turnaji žádný zápas, ale může to být zkouška vůle a trpělivosti.

Připrav se, že tě nejlepší hráči nebudou v zápasech nijak šetřit. Na turnaji jde o hodně a v tabulce skupiny může rozhodovat každý vstřelený gól. Než se začne hrát, můžeš se podívat na pár tipů, které jsme pro tebe připravili.

Hodně štěstí nejen ve Stiga hokeji přeje Česká asociace Stiga Game